Şcoala e frumoasă – Învaţă pentru tine!
Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020.

Efectele negative ale discriminării la nivel individual și de clasă

      Discriminarea are efecte negative din mai multe puncte de vedere, având un impact negativ semnificativ asupra victimelor vizând starea socială și economică, sănătatea și bunăstarea. Discriminarea nu are un efect amenințător doar asupra victimelor ci și asupra întregii societăți, ducând la disfuncționalități economice.

      În școli are un efect negativ la nivel individual manifestând mai multe forme, printre care amintim:

 • Performanță scăzută;
 • Lipsa motivației;
 • Neimplicare;
 • Sentimente de vinovăție;
 • Diminuarea încrederii în sine;
 • Neintegrarea în clasă.
 • Comunicare deficitară;
 • Apariția unor situații conflictuale;
 • Încurajarea stereotipurilor;
 • Competiția neproductivă;
 • Productivitate/eficiență diminuată;
 • Slaba dezvoltare a grupului;
 • Menținerea atitudinilor discriminatorii și a stigmatizării.

       Așadar, orice manifestare publică ce are ca rezultat atingerea demnității persoanei și care este motivată de apartenența acelei persoane la o anumită categorie constituie discriminare. Sunt situații în care sunt luate măsuri fondate pe apartenența unei persoane sau categorii de persoane la o categorie, dar care are ca scop protejarea specială a acestora. În acest caz, vorbim despre discriminarea pozitivă care este permisă și posibilă și nu este considerată ca fiind fapte de discriminare și care nu pot fi (nu trebuie) sancționate.

Fără categorie