Şcoala e frumoasă – Învaţă pentru tine!
Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020.

Profilul elevilor care abandonează școala

Cine sunt acei elevi care abandonează școala? Din ce medii provin?

Copiii provin din medii sărace, cu venituri foarte mici sau inexistente. Părinții lor sunt nevoiți să plece să-și câștige existența peste hotare. În număr foarte mare, copiii provin din comunitățile de etnie romă, cei mai mulți dintre aceștea declarându-se ca fiind rudari. Rudarii sunt acele persoane care au o concepție aparte despre educație și despre școală. Ei preferă să-și trimită copiii la muncă, să îi țină acasă, să aibă grijă de frații mai mici, fetele fiind măritate să se căsătoarească mult prea devreme.

Ce profil are un copil care abandonează școala?

Elevul care abandonează școala nu mai păstrează legătura cu foștii colegi. Deși le este greu să recunoască, există motive de jenă și rușine. În momentul în care un copil care abandonează școala este întrebat despre situația sa, există sentimente de reținere din partea acestuia în ceea ce privește relația pe care o are cu foștii colegi de aceeași vârstă, colegi care între timp au ajuns să fie în clase mai mare, sau la liceu.

Elevii cu abandon stau acasă de regulă, fie pentru a-i întreține pe ceilalți din familie fie fiind ei întreținuți.

Fără categorie