Şcoala e frumoasă – Învaţă pentru tine!
Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020.

Bariere în comunicare

„O bună comunicare nu depinde de cât de bine spunem lucrurile, ci de cât de bine suntem înţeleşi.”

Andrew Grove

Indiferent de vârstă comunicarea eficientă este extrem de importantă. Dacă învățăm de mici să comunicăm eficient, vom fi buni comunicatori la maturitate? E un proces de dezvoltare pentru tot restul vieții? Comunicarea este extrem de importantă, indiferent de vârstă. Este așadar,  un proces de dezvoltare continuă, pentru tot restul vieții, însă în acest proces pot să apară anumite bariere care, să împiedice transmiterea mesajelor între emițător și receptor.

Așadar, care sunt barierele care pot interveni în procesul comunicării?

  • Deficiențe verbale;
  • Dicție
  • Zgomote;
  • Emoții;
  • Diferențele de personalitate;
  • Diferențele de percepție;
  • Lipsa interesului față de mesajul transmis;
  • Lipsa de cunoaștere.

În cazul copiilor, comunicarea are un rol deosebit de important pentru că le dezvoltă abilitatea de a stabili și de a menține relații cu alți copii. Fiind o persoană convingătoare poți dezvolta ablitatea de a influența oamenii și e de preferat să-ți propui să îi influențezi într-un mod pozitiv. Doar așa, poți adăuga valoare vieții lor și îți poți face prieteni.

 

Fără categorie